O polityce podczas mszy za ojczyznę

Radio RAM, PAP | Utworzono: 11.11.2007, 13:50 | Zmodyfikowano: 11.11.2007, 18:31
A|A|A

fot. Dariusz Gdesz ("Polska - Gazeta Wrocławska")

 

 

Posłuchaj fragmentu kazania bp. Ignacego Deca:

Biskup świdnicki Ignacy Dec z ambony ogłosił, że niepokoi się o przyszłość kraju, bo wraz z nową ekipą rządową nastanie tryumf liberalizmu, a wraz z nim akceptacja dla małżeństw homoseksualnych, aborcji i eutanazji, a także pogarda dla wartości narodowych. Wyraził niepokój, że obecna ekipa rządowa za judaszowy grosz będzie wyprzedawać majątek Polski obcym i służyć interesom zagranicy. Kilka osób opuściło katedrę.

Podczas mszy św. odprawionej w niedzielę w intencji Ojczyzny w Katedrze na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że zrozumiały w demokracji spór polityczny nie powinien przeradzać się we wrogość czy otwartą walkę, bo w ten sposób "nie zbudujemy zgodnie domu, któremu na imię Polska".

Metropolita krakowski zastrzegł w homilii, że budowanie wolnej Polski nie jest łatwym, proces, bo trzeba w nim uwzględnić potrzeby poszczególnych grup społecznych, zwłaszcza ludzi ubogich, mniej uprzywilejowanych, a jednocześnie mieć na względzie dobro całej Ojczyzny" i innych narodów.

"W naszej polskiej rzeczywistości społecznej i politycznej po latach totalitaryzmu musimy się cierpliwie uczyć szacunku do drugiego człowieka, również inaczej myślącego. Musimy uczyć się postawy dialogu, otwarcia na drugiego człowieka, wsłuchiwania się w jego słowa, w jego lęki i nadzieje" - zaznaczył kard. Dziwisz.

"Spór polityczny, zrozumiały w społeczeństwie demokratycznym i w jego instytucjach, nie powinien przeradzać się w strukturalną niechęć, uprzedzenia, wrogość czy otwartą walkę. Nie na tym polega prawdziwa polityka. W ten sposób nie zbudujemy zgodnie domu, któremu na imię Polska" - powiedział metropolita krakowski.
REKLAMA
Dźwięki