Wygrywaj z Radiem RAM!

Radio RAM | Utworzono: 30.10.2009, 09:51 | Zmodyfikowano: 30.10.2009, 16:21
A|A|A

KINO HELIOS (ul. Kazimierza Wielkiego 19) - ENEMEF: NOC GROZY I HORRORÓW - 30 października - godz. 23.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Horror, swoje imię i nazwisko.

ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów czyli kilka godzin w kinie - więcej informacji pod adresem http://www.enemef.pl

Pierwszy po wakacyjnej przerwie ENEMEF, czyli Nocny Maraton Filmowy! Tradycyjnie, jak co roku pod koniec października, coś dla miłośników mocnych wrażeń - cztery filmy grozy (Udręczeni; 30 dni mroku; Egzorcyzmy Dorothy Mills; Zapowiedź ). Wszystkie weszły na polskie ekrany w ostatnim roku, więc jest to doskonała okazja, aby nadrobić zaległości kinowe. Ciemna sala kinowa, ogromny ekran, mrożące krew w żyłach sceny, napięcie które nie pozwoli Ci usnąć nawet po powrocie do domu i czający się wszędzie ...

Udręczeni The Haunting in Connecticut, USA 2009, 102' reżyseria: Peter Cornwell; scenariusz: Tim Metcalfe; obsada: Virginia Madsen, Elias Koteas, Martin Donovan, Kyle Gallner ; Film "Udręczeni" opowiada opartą na faktach, mrożącą krew w żyłach historię spotkania pewnej rodziny z mrocznymi siłami nadprzyrodzonymi. Film powstał w oparciu o wyemitowany przez Discovery Channel dokument "A Haunting in Connecticut". Historia rodziny przedstawionej w filmie została opisana w książce "In A Dark Place: The Story of a True Haunting" Raya Gartona. Widzowie jednogłośnie określili "Udręczonych" jako jeden z bardziej interesujących i zaskakujących obrazów grozy ostatnich miesiecy! Kiedy rodzina Campbellów przeprowadza się do Connecticut, niebawem dowiaduje się, że ich uroczy, wiktoriański dom ma mroczną przeszłość. Ich życie zamienia się w koszmar, a zło celuje w ich nastoletniego syna.

30 dni mroku - 30 Days of Night, USA, Nowa Zelandia 2007, 113'; reżyseria: David Slade; scenariusz: Stuart Beattie, Brian Nelson; obsada: Josh Hartnett, Ben Foster, Melissa George, Danny Huston. Małe miasteczko na Alasce, co roku pogrąża się na 30 dni w mrokach nocy. Tego roku ciemność skrywa przerażające niebezpieczeństwo… Większość mieszkańców Barrow na Alasce przeprowadza sie na okres 30-dniowych ciemności na północ, gdzie panują bardziej przyjazne warunki pogodowe. Garstka pozostałych osób z przerażeniem odkrywa, że w odciętym od świata miasteczku nie są sami… Film Davida Slade'a, reżysera głośnej i przerażajacej "Pułapki" ("Hard Candy") z hollywoodzkim przystojniakiem, Joshem Hartnettem w jednej z głównych ról.

Egzorcyzmy Dorothy Mills - Dorothy Mills, Francja, Irlandia 2008, 102'; reżyseria: Agnes Merlet; scenariusz: Agnes Merlet, Juliette Sales; obsada: Carice van Houten, Eamonn Owens, Charlene McKenna ; Po śmierci synka, psychiatra Jane Morton, spotyka na swojej drodze zawodowej wyjątkowo trudny przypadek. Dorothy Mills, piętnastolatka z małej irlandzkiej wyspy, oskarżona zostaje o usiłowanie zabójstwa pozostającego pod jej opieką dziecka. Na miejscu zdarzenia Jane spotyka żyjącą w ciągłym lęku, nawiedzaną przez widmo i wrogą wobec obcych małą społeczność. Społeczność, która skrywa przerażający sekret… Mieszkańcy wierzą, że Dorothy posiada dostęp do mocy działających poza sferą, którą bada psychiatria. Początkowo sceptyczna Jane musi w końcu zweryfikować swoje poglądy, gdy dziewczynka przemówi do niej głosem jej zmarłego syna…

Zapowiedź - Knowing, USA, Wielka Brytania 2009, 121'; reżyseria: Alex Proyas; scenariusz: Ryne Douglas Pearson; obsada: Nicolas Cage, Chandler Canterbury, Rose Byrne, Lara Robinson; Doskonałe połączenie filmu grozy i sci-fi. Jest 1959 rok. W trakcie uroczystości otwarcia nowej szkoły podstawowej, grupa uczniów zostaje poproszona o narysowanie swoich wyobrażeń o świecie przyszłości. Ich rysunki trafiają do specjalnej kapsuły czasu, która zostanie otwarta dopiero za 50 lat. Jedna z dziewczynek umieszcza w niej kartkę z szeregiem, na pozór przypadkowo wybranych, cyfr, które rzekomo podpowiedziały jej tajemnicze głosy. Pół wieku później nowi uczniowie przeglądają zawartość kapsuły, a sekretny szyfr trafia do rąk Caleba Koestlera (Chandler Canterbury) i jego ojca, profesora astrofizyki Johna (Nicolas Cage). Ten ostatni dokonuje niezwykłego odkrycia - na kartce zapisano z zadziwiającą dokładnością daty oraz liczbę ofiar największych kataklizmów, które nawiedziły Ziemię w ciągu ostatnich 50 lat. Studiując głębiej złowieszczy szyfr, John zauważa, że kryje on również zapowiedź kolejnych trzech katastrof, z których ostatnia będzie miała skalę światową. John próbuje ostrzec władze o nadchodzących kataklizmach, ale jego zgłoszenia zostają zignorowane. Co gorsza John przeczuwa, że nie przypadkiem zagadkowa przepowiednia trafiła do rąk właśnie jego syna...

*****************************************************

 KLUB MUZYCZNY ŁYKEND (ul. Podwale 37/38) - The Plastic People of the Universe - czeski zespół undergroundowy - 5 listopada - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, The Plastic, swoje imię i nazwisko.

The Plastic People of the Universe - czeski zespół undergroundowy, grający rocka symfonicznego i psychodelicznego, symbol czeskiej opozycji wobec władzy socjalistycznej. Zespół założyli Milan Hlavsa, Josef Janíček, Jiri Krabes i Jan Brabec w październiku 1969 r., miesiąc po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Grupa przyjęła nazwę zaczerpniętą z tytułu piosenki Franka Zappy, inspirując się dodatkowo twórczością Andy Warhola. Już na początku kariery władza prześladowała ich za obcojęzyczną nazwę i wykonywanie utworów muzyków angielskich i amerykańskich jak The Velvet Underground czy Lou Reed. Po roku nakazano im zwrot sprzętu nagłaśniającego który otrzymali z Centrum Kultury w Pradze. Kiedy w 1971 roku odmówili zmiany repertuaru na bardziej radziecki, zaczęli mieć kłopoty z władzami: nie mogli występować na oficjalnych koncertach, a ich muzyka była nieobecna w mediach, ponadto starano się zmusić muzyków do obcięcia długich włosów. W 1972 roku, do zespołu dołączył free jazzowy saksofonista Vratislav Brabenec i wkrótce potem skrystalizowało się brzmienie zespołu oparte na połączeniu rocka psychodelicznego, jazzu i czeskiego folkloru. Koncerty zespoły były pacyfikowane przez milicję, doszło nawet do tego iż w 1974 r. po występie w Rudolfowie koło Czeskich Budziejowic, zmotoryzowany odział milicji próbując rozpędzić zebranych najeżdżała motorami i samochodami na publiczność. Zespół nagrał w sumie 8 płyt, instrumentację do noweli „Jak będzie po śmierci” Ladislava Klimy i udźwiękowili „Pasje wielkanocne”. W listopadzie 1999 roku po raz pierwszy wystąpili w Polsce, uświetniając obchody 10 rocznicy odbycia się Festiwalu Niezależnej Kultury Czesko- Słowackiej.

****************************************************

 JAZZ KLUB RURA - DAGADANA - 4 listopada - godz. 20.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Dagadana, swoje imię i nazwisko.

Powstanie zespołu to efekt trzyletniej znajomości muzyków z Polski i Ukrainy. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów), Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych –od folku po breakebeat-poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na międzynarodowych warsztatach „International Summer Jazz Academy in Cracow". Od samego początku muzyce DAGADANA towarzyszyły wpływy muzyki ludowej, a ich koncertom – niepowtarzalna atmosfera zabawy. Szerokie horyzonty muzyczne i trudny do zaszufladkowania styl, który reprezentują – to przeplatające się folk, jazz, drum&bass i elektronika, które układają się w niepowtarzalną zmysłową całość z elementami disco kiczu. Podczas koncertu poznajemy kolejne odsłony temperamentu zespołu, który nie raz potrafi zaskoczyć swoją zmiennością. Dzięki kameralnej formie dostrzec możemy dialog, nie tylko kultur, ale i przyjaźni, w której językiem jest dźwięk i wrażliwość na drugą osobę. W maju tego roku do projektu na stałe został zaproszony Miko Pospieszalski (student Akademii Muzycznej w Krakowie) , który grą na kontrabasie dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych korzeniach jazzowych. Istotną kwestią jest aparatura, jakiej muzycy używają przy tym projekcie. Głównymi instrumentami akustycznymi są pianino oraz kontrabas. Wykorzystywane są jednak także okaryna, harmonijka ustna, a także dziecięce przeszkadzajki... Wokale przetwarzane są przez różnego rodzaju sprzęty dj-skie, co daje szerokie pole dla manewrowania wyobraźnią. Mający swe źródła w jazzie, projekt DAGADANA jest pełen improwizacji, które stają się też tłem dla zabawy…

REKLAMA