"Dla niej wszystko" w Heliosie

Jan Pelczar | Utworzono: 14.07.2009, 12:11 | Zmodyfikowano: 17.07.2009, 21:55
A|A|A

Firma Hagi wykorzystuje fakt, że jest jedynym ogólnopolskim dystrybutorem kinowym spoza Warszawy i właśnie we Wrocławiu organizuje premiery swoich filmów. W ostatnich miesiącach to z Dolnego Śląska do kin całej Polski trafiły przebojowe komedie z Francji - "Jeszcze dalej niż północ" i Anglii - "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi".

Najnowsza premiera to francuski thriller "Dla niej wszystko", w którym główną rolę zagrała Diane Kruger - gwiazda "Skarbu narodów", czy "Troi".

Wraz z Vincentem Lindonem gra szczęśliwe, kochające się małżeństwo, które w spokoju wychowuje małego synka. Sielankę burzy najazd policjantów - główna bohaterka zostaje aresztowana pod zarzutem brutalnego morderstwa. Poszlaki świadczą przeciw niej.

Niewinność nie ma tu żadnego znaczenia. Wyrok 20 lat brzmi dla młodej matki jak dożywocie. By ratować ukochaną mąż będzie musiał już wyraźnie łamać prawo.

- "Po raz pierwszy przyszło mi zagrać tak dramatyczną i głęboką rolę, to była dla mnie duża odmiana" - mówiła Diane Kruger.

Film zyskał nad Sekwaną dobre recenzje, okazał się też sukcesem kasowym. Niemiecka aktorka, która zagrała główną rolę, Diane Kruger, zrobiła wrażenie na recenzentach z Paryża dobrym francuskim akcentem. Tłumaczyła to ośmioletnim studiowaniem łaciny, dobrą znajomością angielskiego i pięcioma miesiącami, podczas których mieszkała w Paryżu.

- "Akcentów uczę się napraedę łatwo, pewnie dlatego, że w przypadku języka, który nie jest twoim pierwszym to prostsze, no i mam wytrenowane uszy" - mówiłą.

Większą trudność aktorce sprawiło odgrywanie roli więźniarki niż mówienie w obcym języku. Sceny we wnętrzach kręcono w studiu, ale w plenerach wykorzystano już prawdziwe więzienie. Kruger odwiedziła też jeden z zakładów przed zdjęciami. Rutyna codziennego życia za kratami wywarła na aktorce olbrzymie wrażenie. - "Nieważne za co siedzisz- za kradzież, za zabójstwo, za cokolwiek - w więzieniu każdy jest traktowany tak samo. To nie robi nikomu różnicy czy zgwałciłeś 58 osób i 10 zabiłeś czy po prostu nie płaciłeś w parkomacie. Traktowanie jest identyczne" - zauważa aktorka.

Reżyser filmu "Dla niej wszystko" Fred Cavaye zyskał nominację do Cezara za najlepszy debiut. Amerykanie już przygotowują swoją wersję najnowszego francuskiego thrillera - za kamerą ma stanąć współtwórca ostatnich Bondów, autor oscarowego "Miasta gniewu" Paul Haggis, a główną rolę producenci chcą powierzyć Charlize Theron.

Więcej o filmie

REKLAMA