Naukowy skandal we Wrocławiu! (Posłuchaj)

Radio Wrocław | Utworzono: 28.05.2009, 13:04 | Zmodyfikowano: 01.06.2009, 01:41
A|A|A

Fot. Tomasz Gola ("Polska - Gazeta Wrocławska")

Ranking Uniwersytetu Wrocławskiego o aktywności europarlamentarzystów to skandal! Na trzecim miejscu "obiboków" znajduje sie nie żyjący od czterech lat poseł LPR Filip Adwent.

Do tragicznego wypadku doszło 18 czerwca 2005 r. koło Grójca. Wtedy zginęła też 19-letnia córka posła i jego ojciec.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

Do tego na pierwszym miejscu rankingu "obiboków" jest poseł Wojciech Wierzejski, który 3 lata temu zrezygnował z europejskiej polityki na rzecz krajowej.

Posłuchaj rozmowy z dr Marzeną Cichosz, opiekunem projektu:


Autorzy Raportu "Pracusie i obiboki" wydali oświadczenie:

W odpowiedzi na zarzuty dotyczące uwzględniania w naszym raporcie eurodeputowanych, którzy z różnych przyczyn nie pełnili swojego mandatu przez całą VI kadencję Parlamentu Europejskiego oświadczamy, że zastosowana przez nas metoda pozwala w sposób obiektywny przedstawić aktywność wszystkich polskich europosłów, niezależnie od czasu ich pobytu w Parlamencie Europejskim. Skonstruowany przez nas ranking aktywności opiera się na obliczeniu średniego miesięcznego poziomu aktywności (w kategoriach ilościowych), dzięki czemu czas sprawowania mandatu nie wpływa na pozycję posła w rankingu. Ponadto, wyraźnie zostały zaznaczone nazwiska posłów, którzy - z różnych powodów - swą kadencję zakończyli przedwcześnie.

Jednocześnie zaznaczamy, że każdy deputowany, decydując się ubiegać o mandat posła do Parlamentu Europejskiego, zaczyna tym samym pełnić funkcje publiczne oraz poddaje swoją działalność na tym polu pod monitoring wyborców, a więc także ośrodków badawczych. Pomijając posłów takich jak poseł Filip Adwent, musielibyśmy także nie uwzględniać w badaniach innych deputowanych, którzy swój mandat sprawowali krócej niż pięć lat. Takie ujęcie sprawy uniemożliwiłoby nam przeprowadzenie wielu istotnych analiz, m.in. zmierzenie aktywności poszczególnych partii i grup parlamentarnych.

Szanujemy i rozumiemy argumenty emocjonalne, które padają w tej sprawie, aczkolwiek efekty naszych prac badawczych obejmują zagadnienia wyłącznie merytoryczne. Jak wiadomo, nie można prowadzić celowej dyskusji na dwóch tak różnych, odrębnych płaszczyznach – racjonalnej i emocjonalnej. Pomijając w naszych badaniach np. posła Filipa Adwenta, wykreślilibyśmy z pamięci wszelkie Jego dokonania na arenie politycznej i na forum Parlamentu Europejskiego (m.in. poruszał on doniosłe kwestie związane z rolnictwem, co zostało zaznaczone w raporcie). Szacunek dla każdego polityka wymaga od nas rzetelnego przedstawienia wszelkich przejawów politycznej działalności.

Podkreślamy, że pełna i rzetelna ocena naszego raportu możliwa jest jedynie po przeanalizowaniu całego materiału, dlatego zachęcamy do uważnej lektury tekstu, dostępnego na stronie www.politologia.wroc.pl/informacje. Zawiera on bowiem wiele interesujących wątków, wyjaśniających wszelkie kontrowersyjne kwestie. Wyciąganie pochopnych wniosków jedynie na podstawie pobieżnej analizy tabel, a bez znajomości całości raportu, uniemożliwia rzetelną relację i jest dla autorów krzywdzące.

Dr Marzena Cichosz (opiekun projektu badawczego)

REKLAMA
Dźwięki
Rozmowa Radia Wrocław
Nagranie Radia Wrocław