Budowa Biblioteki Uniwersyteckiej po przerwie (Zobacz)

Mariusz Marks, PAP | Utworzono: 21.04.2009, 20:09 | Zmodyfikowano: 21.04.2009, 21:58
A|A|A

Rektor Marek Bojarski na budowie nowej biblioteki (Fot. Katarzyna Górowicz)

W nowej Bilbiltece aktulnie montowane są instalacje CO i wodnokanalizacyjne, elektryczne i przeciwpożarowe. - Będzie to nowoczesna, najbardziej przyjazna biblioteka, z której studenci będą mogli korzystać bez wychodzenia z domu - mówi rektor UWr. prof. Marek Bojarski.

Relacja Mariusza Marksa z Radia Wrocław. Mówi prof. Marek Bojarski (Posłuchaj):

 

Nowa Biblioteka przy ul. Juliot Curie będzie mieć kilka czytelni na 600 miejsc, parking dla odwiedzających na 170 samochodów, a nawet miejsce gdzie będzie można zostawić swoją pociechę na czas korzystania ze zbiorów.

Stan surowy zamknięty Biblioteki kosztował 75 mln. Kosztorys opiewa na 260 mln zł. Środki na budowę pochodzą z budżetu państwa, a cześć ma pochodzić ze sprzedaży Biblioteki i pałacu przy Szajnochy. Być może kupią je samorządy Wrocławia oraz Województwa Dolnośląskiego.

W dawnej Bibliotece ma się znaleźć Biblioteka Miejska.

Budowa nowej biblioteki ma się zakończyć w 2011 r., a pierwsi studenci skorzystają ze zbiorów w 2012 r. - Nie obawiamy się, że w epoce digitalizacji książek ta inwestycja może być chybiona. Budynek pomieści ogromne zbiory, które posiada biblioteka główna, znajdzie się w niej również miejsce na biblioteki zakładowe, co zwiększy powierzchnie dydaktyczne w poszczególnych instytutach - powiedział rektor. Dodał również, że w nowym budynku będą mogły odbywać się konferencje. - Odciąży to np. Aulę Leopoldina, która wymaga remontu - zaznaczył Bojarski.

W gmachu powstanie m.in. informatorium (miejsce, gdzie będzie można przeglądać katalogi cyfrowe biblioteki), w którym będzie 76 miejsc dla użytkowników oraz czytelnia czasopism z 72 miejscami. W bibliotece znajdzie się również tzw. magazyn otwarty, w którym czytelnicy będą mogli korzystać z czasopism wystawionych na półkach, oraz czytelnia ogólna i tzw. czytelnia śląska. W czytelniach będzie 248 miejsc, z czego 32 stanowiska zostaną wyposażone w komputery z dostępem do internetu.

Jacek Przygodzki, rzecznik UWr. podkreśla, że biblioteka będzie przystosowana do pracy dla osób niepełnosprawnych.

Budowa nowego budynku biblioteki rozpoczęła się w 2003 r. Rok później prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryły, że podczas wyboru wykonawcy doszło do przestępstwa. Na ławie oskarżonych zasiadło kilka osób, w tym prorektor i dyrektor administracyjny uczelni oraz pracownicy kieleckiej firmy Mitex. Proces wciąż się toczy przed wrocławskim sądem.

REKLAMA
Dźwięki
Relacja Radia Wrocław